Boże Narodzenie - akademia

„Przyszedł, aby nam pomóc żyć: żeby poprzez naszą małość, podłość, nędzę, poprzez chęć prześlizgnięcia się przez świat w wygodzie i spokoju potrafiła się przebić nasza wspaniałość; żebyśmy, mali spryciarze, potrafili rzucić na szalę służby Dobru - siebie samych…” – takie przemyślenia pozostawiły po sobie Jasełka, które dwukrotnie wystawione zostały w dniu 21.12.2017 r. na szkolnej auli.

Uczniowie klas 3 „a”, 3 „b” oraz 3 „e” podkreślili wyjątkowy charakter Świąt Bożego Narodzenia przedstawiając w sposób wyjątkowy sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, pasterze i trzej królowie, aniołki i diabełki, ale były też postacie współczesne, np. lekarka czy policjant.

Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc. Przyjście na świat Jezusa wywołało jednak ogólne poruszenie i postawiło na nogi, nie tylko świętych z nieba, ale również urzędy państwowe na ziemi, ponieważ to właśnie policjant poproszony został o ochranianie Bożego Narodzenia, zaś pani doktor powołana została do stworzenia z narodzonym Dzieciątkiem duetu, bowiem ona bez problemu wyleczy ludzkie ciała, ale tylko Jezus ma moc uzdrawiania duszy. Przeniesienie wydarzeń sprzed 2000 lat na czasy współczesne pomogło spojrzeć na to wydarzenie w inny, bardziej magiczny sposób. Pomogło uzmysłowić sobie, że Narodziny Jezusa odbywają się co roku, odbywają się w ludzkich sercach, bo On przychodzi do ludzi w postaci każdego napotkanego człowieka – małego i dużego, biednego i bogatego, wykształconego i niewykształconego.

Jasełka w wykonaniu trzecioklasistów oraz gościnnie uczniów z innych klas (dziewczynek z klasy 1, które zaprezentowały przepiękny, świąteczny taniec oraz dzieci z klas starszych, które zajęły się oprawą muzyczną) wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności.

Pewnie słuchając śpiewu, wpadając w świąteczną zadumę, niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek oraz świątecznych piosenek (również w języku angielskim) uświadomił wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo, bardzo blisko. Kiedy część artystyczna niniejszego występu dobiegła końca, aktorzy otrzymali od publiczności gromkie brawa.

Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów i uczniów, jak i dla nauczycieli i przybyłych gości. Jasełka przygotowane zostały przez o. Stanisława Lelito, któremu należą się największe brawa i owacje.

Podziękowania w dużej mierze kierowane są również do Pani Doroty Bryndzy, Magdaleny Sałaciak i Ewy Żywot, które stały na straży wszystkich prób i przygotowań. Ogromne brawa należą się także Panu Piotrowi Gładysiewicz, który zadbał o każdy dźwięk w oprawie muzycznej oraz Pani Alinie Statkiewicz, Dorocie Rudy, Monice Śliwka-Warankiewicz i Karolinie Barnas-Pastyrzak.

Wszystkim, którzy przeczytają sprawozdanie z Jasełek, życzymy otwartości na innych, zwykłego uśmiechu i gestu podania ręki drugiemu człowiekowi, powodującego przemianę w innych i w nas samych, bo przecież „zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.