Chemia na wesoło – Ty też to potrafisz

Uczniowie klasy 3A już po raz kolejny przeprowadzali szereg doświadczeń chemicznych i zjawisk fizycznych.

Tym razem były to: 

Gumowe jajko – czyli co potrafi zdziałać ocet

Doświadczenie to dla dzieci jest dla dzieci jest dość znane, ale za każdym razem zadziwia. Surowe jajko włożone do octu tak po ok. 24 godzinach stało się elastyczne, tak jakby było z gumy i zrobiło się większe.

Efekt Tyndalla – zabawa ze światłem

Doświadczenie prezentowało jedną z właściwości światła tzw. Efekt Tyndalla – zjawisko fizyczne polegające na rozproszeniu światła przez przeźroczyste mieszaniny niejednorodne(koloidy).

Jak zrobić sztuczny śnieg samemu?

Wiadomo, że sztuczny śnieg można kupić w sprayu, ale my chcieliśmy pobawić się w śniegotwórców. Uczniowie mieli nie lada frajdę, jak do białego proszku – czyli poliakrylanu sodu dolewali wodę. Im więcej, tym więcej tworzyli śniegu. W/w polimer ma zdolności do wiązania znacznych ilości wody do kilkaset razy więcej niż wynosi jego masa.

Co ważne!

Wszystkie eksperymenty były bezpieczne, gdyż głównymi odczynnikami były przede wszystkim artykuły spożywcze.

Stawiamy na spektakularne efekty.

Oglądajcie!