Wycieczka klasy 2 a

W środę 9 maja 2018 roku uczniowie klasy 2a uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Realizacja jednego z oferowanych programów edukacyjnych rozpoczęła się zjazdem windą 230m w głąb ziemi.

Pierwszą część trasy turystycznej dzieci odbyły podziemną kolejką, dalsze-pieszo (pokonując setki schodów, przemierzając labirynty korytarzy).

Wycieczka po kopalni miała charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Dzięki technice multimedialnej, uczniowie spotkali na trasie polskich królów, genueńskich żupników, a także ducha Cystersa-mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Zobaczyli unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, wykutą w soli kaplicę i rzeźby solne. Przemierzając kopalniane korytarze, dzieci poznały historię wydobycia soli, dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Trud wędrówki wynagrodził małym turystom pobyt w największej z komór o nazwie Ważyn. Tam, oprócz smacznego obiadu w restauracji Ważynek, sklepiku z solnymi pamiątkami, czekało boisko sportowe i plac zabaw. Po swobodnych zabawach rekreacyjno-sportowych nadszedł czas na jedną z największych atrakcji bocheńskiej kopalni-przeprawę łodziami. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach kopalni, dzieci pokonały odległość 120m w zalanej solanką komorze.

Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających o taflę wody wioseł - wszystko to dostarczyło ogrom niezapomnianych wrażeń. Spontaniczne komentarze drugoklasistów podczas zwiedzania, a także w autokarze w drodze powrotnej świadczyły, że pomysł na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni okazał się pomysłem jak najbardziej trafionym.