Klasa 2 C z wizytą w "Autorskiej"

 "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” (Wisława Szymborska)

W dniu 21.09.2018 r. klasa 2 C” wybrała się na warsztaty literackie do Księgarni "Autorskiej" mieszczącej się w Galerii Sanok. Zajęcia te miały na celu nie tylko rozwijanie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych czy rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich, ale także kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy z książek, a nie – jak to ostatnio bywa – wyłącznie z telewizji, komputerów, telefonów czy tabletów.

Na początku spotkania dzieci wprowadzone zostały w tajniki księgarni, która ma bardzo nietypowy jak na księgarnię układ – składa się bowiem z dużego salonu z kominkiem, łazienki, sypialni, kuchni, korytarza oraz pokoju dziecięcego. Wszystkie pomieszczenia tego "książkowego mieszkania" kryją w sobie niezliczone ilości książek o różnorodnej tematyce, które nasi uczniowie mogli przeglądać do woli. Krótka pogadanka na temat wartości książek i ich wpływie na ludzką świadomość, wiedzę oraz wyobraźnię wzbudziła w drugoklasistach wiele emocji. Dzieci chętnie angażowały się w rozmowę i zadawały mnóstwo pytań chcąc jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w tak licznych księgozbiorach.

Po krótkiej pogadance przyszedł czas na słuchanie magicznych opowieści o przygodach chłopca takiego samego jak chłopcy z 2 C – wesołego, pragnącego przygód, odważnego z ogromnym serduszkiem na dłoni. Ba! Nie sposób pominąć faktu, że przygody były tak wciągające, że dzieci nie zorientowały się w którym momencie tuż obok nich pojawił się niezapowiadany gość, który… zaczarował wszystkich jeszcze bardziej. Tak więc drugoklasiści przy okazji mieli możliwość zobaczenia prawdziwych czarów – nie zabrakło wyczarowywania przedmiotów z kapelusza czy czarowania z kart. Prawie jakby przed uczniami siedział sam Harry Potter!

Na zakończenie dzieci miały okazję samodzielnie zwiedzić księgarnię i udać się w najbardziej interesujące jej zakątki – do pokoju dziecięcego, w którym nie brakowało bohaterów z Lego, Minecrafta czy Magicznego Drzewa, koszmarnego Karolka, Franklina, Muminków, Bolka i Lolka, Pana Kleksa i wielu, wielu innych przyjaciół dzieci! Nie obyło się również bez książkowych zakupów, ale przecież zbliża się jesień, więc trzeba zaopatrzyć się w ciekawe lektury na długie wieczory…