Wycieczka kl. 3a

Dnia 5 października uczniowie klasy 3a uczestniczyli w lekcji muzealnej "Od ziarnka do chleba” zorganizowanej na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W skansenie dzieci uczyły się rozpoznawać różne gatunki zboża, dowiedziały się do czego wykorzystywana była słoma, próbowały swoich sił w młóceniu cepami czy mieleniu żarnami.

Uczestniczyły także w pokazie wiązania kiczek i robienia powróseł. Miały okazję sprawdzić ich wytrzymałość podczas siłowej rywalizacji. W chałupie z Węglówki poznały etapy powstawania chleba, sposób działania pieca chlebowego i przeznaczenie dzieży. Nawiązując do przeczytanej lektury, pani przewodnik zaprezentowała dzieciom międlicę i zasadę jej wykorzystania podczas międlenia lnu.

Zajęcia były podsumowaniem, a zarazem poszerzeniem omawianej w szkole tematyki "Rośliny uprawne" oraz lektury Marii Konopnickiej "Jak to ze lnem było”.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Katarzyna Witkiewicz i Agnieszka Szychowska.