WIECZORKI LITERACKIE

„Czytaniem odganiacie matkę wszystkich grzechów - próżnowanie” – Piotr Skarga Skąd ten cytat sprzed kilku wieków – za sprawą pierwszych słów jakie padły na wieczorku 23.11.2018, a zabrzmiały jak wyznanie grzechu: Nic mi się nie chce robić, tylko bym czytała i czytała. Skoro autorem powyższego cytatu był wybitny kaznodzieja – rozgrzeszenie pewne i co więcej - można dalej bezkarnie czytać :)

Stąd kilka propozycji tytułów już na stoliku w zasięgu ręki, tak na dobry początek, a potem poszukiwania na regałach.

Jako że święta tuż, tuż, obowiązkowo proponujemy coś w świątecznym nastroju, ale też zupełnie odmienne w charakterze książki/medytacje nad ludzkim losem, pamięcią, historią, tęsknotą za tytułowym blaskiem w źle urządzonym świecie: Blask- Eustachy Rylski i Ucho igielne- Wiesław Myśliwski. Godne polecenia są sagi, które dobitnie pokazują, jak ludzkie losy przeplatają się z Historią, czego w zabieganej codzienności sobie nie uświadamiamy. Na podstawie sagi „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej, która cieszy się u nas powodzeniem i uznaniem, powstaje serial obyczajowy - kto woli poznać książkę przed filmem, powinien się pospieszyć. Wkrótce gorączka zakupów mikołajkowo - choinkowych, byśmy mieli na uwadze, że świetnym prezentem może być książka, przytaczamy sugestywny, a nawet groźny cytat Kornela Makuszyńskiego: Sto razy już mówiłem, gadałem bez końca i wciąż będę Lechitom smutnym przypominał, że dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca, a dom, w którym jej nie ma, to mroczny kryminał.