Wycieczka klasy 4a

Jak wygląda dzisiaj praca hutnika? Jak powstają szklane naczynia oraz w jaki sposób je się ozdabia? – mogli na własne oczy przekonać się uczniowie klasy 4a, którzy 23 listopada udali się na wycieczkę klasową do Krosna. Zwiedzanie z przewodnikiem Centrum Dziedzictwa Szkła było niezwykle interesującym doświadczeniem.

Zobaczyliśmy, na czym polega tworzenie szkła, na podstawie filmu i relacji przewodnika dowiedzieliśmy o historii produkcji. Przyglądaliśmy pracującym hutnikom, którzy specjalnie dla nas wykonali żółwia oraz podziwialiśmy kilku artystów podczas ozdabiania wyrobów szklanych różnymi technikami. Ciekawym doświadczeniem było dla nas wybijanie medali. Uczestniczyliśmy również w warsztatach tworzenia ozdób świątecznych, każdy z nas ozdobił za pomocą farb i brokatów własną bombkę.

Po udanych zakupach w sklepie firmowym, wykonaliśmy pamiątkową fotkę na tle niecodziennego malowidła, jedynego w Polsce obrazu 3D, po którym można chodzić, wykonanego bowiem na posadzce Centrum Dziedzictwa Szkła. Po kilku godzinach zwiedzania mieliśmy czas na odpoczynek i posiłek w McDonald ’s.

Ostatnim, przez wielu długo wyczekiwanym punktem programu, była wizyta w Korczynie w Pijalni Czekolady. Tu z kolei poznaliśmy historię oraz cały proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Widzieliśmy drzewo kakaowca, jego ziarna z różnych zakątków świata oraz maszyny i urządzenia produkujące czekoladę. Oczywiście degustowaliśmy różne smaki i odmiany, nawet różową. Podczas warsztatów każdy z nas wykonał lizaka i tabliczkę czekolady wg własnego uznania.

Do Sanoka wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Spędziliśmy bardzo miły dzień w dobrym towarzystwie. Serdeczne dziękujemy naszym opiekunom - nauczycielom i rodzicom.