Wieczorki literackie

Starszaki, a sprawa pluszaków i warzyw…

Jako że pod koniec listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej obchodzili uroczyście Dzień Pluszowego Misia i uczestniczyli w Festiwalu Owocowo - Warzywnym, na wieczorku literackim 30.11.18 postanowiliśmy ten temat pociągnąć, dorzucając jeszcze andrzejkowy elemencik. „Oskarżony pluszowy M.” To książka o ponad osiemdziesięcioletnim pluszowym misiu, przekazywanym w rodzinie z pokolenia na pokolenie - filozoficzna opowieść o miłości, samotności i wolności, śmieszna i smutna zarazem prawda o naszym świecie.

Ponieważ w przedświątecznym czasie jest dużo akcji charytatywnych, z „Bajek filozoficznych” wybraliśmy przypowieść „Bogaci i biedni”. Były andrzejkowe wróżby z ilości ziarenek w jabłkach, horoskop celtycki, przypisujący dniom urodzin poszczególne gatunki drzew, porcja z „Wiedzy bezużytecznej.pl” i zachęta do kulinarnych eksperymentów z warzywami. Dla zachowania równowagi - racząc się przepysznymi babeczkami Kasi, przyswoiliśmy przepis na brokuły w zielonym cieście. Na dowód, że starszaki konsekwentnie promują warzywka, załączamy trzy fotki z wieczorkowego archiwum Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów – z 2007 i 2017 roku.

Z półki „Podręcznej Apteczki Literackiej” wybraliśmy balsam, a dokładnie „Balsam dla duszy nastolatka”, a jeszcze dokładniej - dwie dawki/opowieści: „Jestem” i „Odwaga”. Zapewne chłopiec z okładki książki, którą czyta Michał, nie byłby taki smutny, gdyby ktoś z jego koleżanek/kolegów wykazał się taką odwagą … czy rzeczywiście AŻ TAKĄ i dlaczego tak o nią trudno?

Zachęcamy do przeczytania w/w fragmentów – załączamy je w skarbczyku „Poczytajki – Pomagajki”, który dla ułatwienia dostępu, zostanie także ulokowany w czołówce zakładki bibliotecznej. Dobrze byłoby sukcesywnie wzbogacać jego zasoby – to propozycja/ prośba do wszystkich Czytelników – na najbardziej aktywnych czekają nagrody:)

„Poczytajki – Pomagajki” - pobierz