PROPOZYCJA BIBLIOTEKI – KSIĄŻKI W ZWIĄZKU Z …

12Tym razem to 100. rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych, a Dzień Kobiet to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Zakupiony ostatnio tytuł to „BRAKUJĄCA POŁOWA DZIEJÓW. KRÓTKA HISTORIA KOBIET NA ZIEMIACH POLSKICH” Anny Kowalczyk. W słowie wstępnym czytamy: Stulecie praw kobiet w Polsce to znakomity pretekst. Jedyna chyba większa celebra związana stricte z historią Polek, a nie generalnie dziejami Polaków, których płeć nie ma rzekomo tu nic do rzeczy. Chwila uwagi i reflektory zwrócone we właściwą stronę. Kto wie, może następna okazja znów za sto lat (…)

Podobna propozycja w temacie, adresowana do młodszej grupy wiekowej to „DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. HISTORIA W SPÓDNICY” Anny Dziewit- Meller. Te damy, dziewuchy i dziewczyny to silne prababki, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty, a jedną z nich jest Krystyna Skarbek, która wyprzedziła samego Jamesa Bonda.

„IGŁY. POLSKIE AGENTKI, KTÓRE ZMIENIŁY HISTORIĘ”, to jeszcze jedna propozycja z rodzimego podwórka, a w skali szerszej: „Niepokorne. Kobiety, które zmieniły świat” czy z działu reportażu: „Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie”. Dziewczynki czasowo udające chłopców to ukrywane, ale społecznie akceptowane zjawisko w tym kraju, gdzie brak męskich potomków stanowi hańbę dla rodziców i jest wyraźnym sygnałem niewystarczającego zaangażowania kobiety…