Światowy Dzień Autyzmu

Mniej więcej w tym czasie, gdy czytacie ten tekst na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.

Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo, bardzo niska. Jak pokazała akcja „Autyzm – całe moje życie“, reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to po prostu dziwak.

Dlatego powstają różnorodne inicjatywy, które mają propagować wiedze w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU, który przypada 2 kwietnia. Z całego serca zachęcamy wszystkich do włączenia sie w globalna akcje „Zaświeć sie na niebiesko”. W kwietniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest właśnie kolor niebieski. Niech przez ten miesiąc będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał sie łatwiejszy dla osób z autyzmem!

            Pamiętajcie! Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata - jest po prostu inne, ale tak samo zasługuje na nasze zrozumienie i wsparcie!

            Zapraszany do obejrzenia filmiku ukazującego fragmenty ze Światowego Dnia Autyzmu w naszej szkole: https://youtu.be/87RlVRbddSk