SZKOLNY RAJD JEDYNKI 12 CZERWCA 2019

12 czerwca odbył się Szkolny Rajd Jedynki, który zrealizowany został na terenie Sanoka

Udział w rajdzie zgłosiło 57 uczestników, którzy wyruszyli na wędrówkę pod opieką p. Aliny Statkiewicz, p. Anny Dobek, p. Katarzyny Chowaniec oraz p. Moniki Kowalczyk, która była pomysłodawcą i organizatorem tej wycieczki.

Dzieci zebrały się w godzinach porannych pod szkołą i po sprawdzeniu obecności oraz przekazaniu niezbędnych informacji dotyczących bezpieczeństwa w górach oraz właściwego zachowania się na szlaku, grupa wyruszyła pod Arenę, gdzie czekał już zamówiony autobus, który zawiózł wszystkich na start rajdu.

Wędrówka rozpoczęła się przy tzw. „Królewskiej studzience”, skąd czerwonym szlakiem turystycznym dzieci wyruszyły na Pasmo Gór Słonnych. Celem górskiego przejścia był Orli Kamień, gdzie uczestnicy mogli podziwiać piękny piaskowcowy ostaniec przypominający kształtem wielkie ptaszysko. Następnie żółtym szlakiem grupa zeszła na Podgaje. W drodze do skansenu nauczyciele opowiedzieli o historii kapliczki ufundowanej przez dr Domańskiego oraz o nieistniejącym już w tym miejscu dawnym sanatorium.

W skansenie zaopiekował się grupą p. Marcin Krowiak, który w sali edukacyjnej wyemitował film dotyczący historii MBL, powstawania jego obiektów i życia codziennego w muzeum. Podczas ekranizacji filmu p. Marcin opowiadał ciekawostki związane z pracą w skansenie.

Po obejrzeniu materiału filmowego został zorganizowany konkurs z nagrodami z wiedzy turystycznej. Pytania związane były z wędrówką oraz z filmem o skansenie.

Na zakończenie rajdu dzieci zjadły ciepły posiłek w formie pierogów.

Podczas całej wędrówki uczniowie zachowywali się wzorowo.

W rajdzie wzięły dzieci z klas IV-VI, w tym klasa p. Katarzyny Chowaniec – Ve