Listopadowe wieczorki literackie Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów „Smakosz Literacki”

Jako że 18 listopada odbyła się miejska uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin profesora Mariana Pankowskiego / ur. 9XI 1919 w Sanoku/ – pisarza, wykładowcy Universite Libre de Bruxelles, Honorowego Obywatela Sanoka, nie można było tego wydarzenia pominąć na wieczorku dla młodzieży 22 listopada. Tym bardziej było to zobowiązujące, że  biblioteka Gimnazjum nr 1 była inicjatorem i  przez 11 lat organizatorem międzyszkolnego/rejonowego konkursu recytatorskiego popularyzującego dorobek literacki regionu, w tym trzech twórców związanych z Sanokiem: Mariana Pankowskiego, Janusza Szubera i Kalmana Segala.

Działo się to przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sanoku, która udzielała gościnności na czas przesłuchań konkursowych i popisów laureatów oraz merytorycznego wsparcia: jury/ konsultacje z recytatorami/prelekcje. Ostatnia edycja, organizowana przez Stowarzyszenie Oczytanych Małolatów w 2013 roku, uzyskała także wsparcie Fundacji Karpackiej i rozszerzona została o prace fotograficzne i malarskie inspirowane poezją/ prozą twórców regionu.

Część  materiałów zachowała się, można więc było przygotować okolicznościową wystawkę z informacjami, fotografiami, wzbogacając ją o dostępne sanockie akcenty. A menu literackie wybrane na tę specjalną okazję to „Smagła swoboda” - debiut prozatorski Mariana Pankowskiego, stylizowany na staropolskie traktaty naukowe, pełen powagi a zarazem dowcipu zbiór wskazówek w zakresie takich sztuk jak wykradanie jabłek i słoneczników, łowienie ryb, budowanie gniazda – sentymentalny powrót do sanockich czasów i miejsc dzieciństwa.

„W życiu dobieramy sobie różne narzędzia przydatne nam do nazywania świata. Moim, od dłuższego już czasu, jest zachwyt dla chwil, w których człowiek wyśpiewuje swoją duszę, smutną lub wesołą” (…) – to cytat z Pankowskiego…

… od siebie możemy tylko dodać, że takim narzędziem, na  każdym etapie życia  może być książka, która na przykład pozwoli nam spojrzeć na pewne sprawy z dystansem, dostrzec inny punkt widzenia… między innymi po to się spotykamy i książki wypożyczamy:)

Zapraszamy na grudniowe wieczorki: 6 dla młodzieży i 13 dla dorosłych /piątki o 16.00/