Chemia na wesoło – Ty też to potrafisz

„Tęczowe mleko”

Chemia na wesoło – Ty też to potrafisz to cykl zajęć pozalekcyjnych, na których dzieci z klas 1-3 wykonują samodzielnie różne doświadczenia.

Celem jest połączenie zabawy ze zdobywaniem wiedzy.

Tak też było i tym razem.

W pierwszej kolejności dzieci napełniały miseczkę mlekiem. Następnie wlewały do niego kilka kropel barwników. Na koniec dodawały płyn do mycia naczyń patyczkiem i moczyły w mleku. Co widziały? Tęczę w miseczce.

Dzieje się tak, ponieważ barwniki mają mniejszą gęstość niż mleko i pozostają zawieszone między

molekułami tłuszczu.

Kto ogląda reklamy to wie, że detergent (płyn do mycia naczyń) rozbija molekuły tłuszczu i sprawia, że barwniki rozprzestrzeniają się w białej cieczy. Ten eksperyment pokazuje różnicę napięć powierzchniowych.

Zabawy było co niemiara.

Zresztą spójrzcie sami!

Prowadząca zajęcia: Agnieszka Szałkiewicz-Uczeń