Bożonarodzeniowe Spotkanie z Panią Etnograf

      

  19 grudnia 2019r. do naszej szkoły zawitała , jak co roku oczekiwana Pani Etnograf-  Maria Marciniak. Pani Maria,  choć jest naukowcem w sposób bardzo przystępny przybliżyła wszystkim dzieciom uczęszczającym na zajęcia świetlicowe,  piękne i w większości już zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe związane z adwentem i okresem Bożego Narodzenia. Przedstawicielka Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku opowiadała także o tym , w jaki sposób zbiera informacje do swoich badań i jaki zakres działań one obejmują.

Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu dzieci miały okazję poznać  nie tylko tradycje Świąt Bożego Narodzenia , ale także pracę etnografa, zajmującego się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych oraz narzędzia i sposoby jego pracy.

Opowieści  Gościa przerywane były wspólnym śpiewaniem tradycyjnych polskich kolęd, co pozwoliło na dopełnienie i ubarwienie przekazanej   teorii kultury ludowej naszego regionu.

Spotkanie zorganizowała p. Alina Statkiewicz.