Wycieczka „Po Sanoku” w czasie ferii zimowych

15 stycznia 2020r. odbyła się szkolna wycieczka „Po Sanoku”, której celem było poznanie historii oraz zabytków miasta Sanoka, rozwijanie nawyków zdrowego i kulturalnego spędzania wolnego czasu  oraz zacieśnianie więzi koleżeńskich. Uczestnikami byli uczniowie klas I- VIII naszej szkoły, zainteresowani taką formą spędzania wolnego czasu.

Wycieczka rozpoczęła się spacerkiem do Muzeum Historycznego w Sanoku , gdzie wszyscy mogli obejrzeć cenną i niezwykle interesującą kolekcję uzbrojenia w tzw. Zbrojowni. Znalazły się tam zabytki zarówno związane z Sanokiem i ziemią sanocką, jak i militaria pochodzące z innych regionów przekazywane do muzeum przez darczyńców. Wystawa pokazywała rozwój uzbrojenia  od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej.

Następnie dzieci obejrzały niezwykle oryginalną wystawę prac sztuki z pogranicza ludowej baśniowości i zwierzęcej fantastyki artysty plastyka Mariana Kruczka, którego  kompozycje przestrzenne, rzeźby i reliefy oraz grafiki ukazują sugestywny świat jego artystycznej wizji.

Na zakończenie wizyty w sanockim Zamku, dzieci obejrzały wystawę prezentującą znaleziska pochodzące nawet sprzed 25 tysięcy lat. Przewodnikiem po wszystkich zbiorach był archeolog pan Piotr Kotowicz, który pełen pasji opowiadał o swojej pracy oraz cennych wykopaliskach.

Po tak dużej dawce wiedzy przyszedł czas na relaks- spacer po Sanockim Rynku w kierunku kawiarenki „U Mnicha”, gdzie wszyscy mogli delektować się pysznym ciasteczkiem z malinami oraz popijać  naturalną herbatkę z suszonych jagód,  prowadząc przy tym ciekawe rozmowy w swoim gronie.

Na zakończenie pani Monika Kowalczyk opowiedziała o najważniejszych sanockich zabytkach znajdujących się w obrębie Rynku,  następnie wszyscy wrócili do szkoły, a potem do swoich domów uradowani by cieszyć się nadal  z wolnego czasu !!!

Wycieczkę zorganizowały panie : Alina Statkiewicz, Monika Kowalczyk i Beata Joniak.

                                                                                              Alina Statkiewicz