Dni Otwarte w szkołach ponadpodstawowych w Sanoku

Luty był miesiącem obfitującym w tzw. „Dni Otwarte” w szkołach ponadpodstawowych.

Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały: ZS nr 3, II LO oraz ZS nr 2. Propozycja ta skierowana była do uczniów klas ósmych, którzy już wkrótce staną przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu – czyli „jaką wybrać szkołę po ukończeniu podstawówki?”

Z pierwszą wizytą udaliśmy się do ZS nr 3 w Sanoku. Zaproszono nas 5 lutego.  Młodzież pod opieką p. Moniki Kowalczyk, p. Pawła Szałajko oraz p. Rafała Dudka mogła w ciągu 2 godzin przyjrzeć się pracy szkoły, poznać sale lekcyjne, zobaczyć możliwości kształcenia oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną ZS nr 3.

Podczas licznych lekcji pokazowych nasi uczniowie mogli spróbować chrupek i biszkoptów gotowanych w ciekłym azocie, przyjrzeć się zachowaniu balonów i piłeczek kauczukowych w kontakcie z tym gazem oraz dowiedzieć się jak można „wyprodukować” przenośną chmurę i jak rozpalić ognisko bez zapałek.

Na własne oczy zobaczyliśmy co to jest i jak działa Tuba Rubensa.

Nasi ósmoklasiści ponadto dowiedzieli się jakie są możliwości znalezienia pracy po ukończeniu tej szkoły oraz, które kierunki są najbardziej rozwojowe.

               Kolejne zaproszenie wypłynęło od II LO. Wizyta w tej szkole wypadła 20 lutego – w tłusty czwartek. I już na „dzień dobry” przywitani zostaliśmy pączkami. Nasza młodzież rozpoczęła zwiedzanie od siłowni, gdzie chętni mogli poćwiczyć podnoszenie sztangi. Następnie usłyszeliśmy historię szkoły i dowidzieliśmy się kto ze znanych osób kończył właśnie to liceum.

               W związku z profilami jakie oferuje szkoła nie zabrakło także doświadczeń chemicznych. Zobaczyliśmy jak można zrobić sztuczną krew, dowiedzieliśmy się dlaczego kac jest taki uciążliwy oraz jak to się dzieje, że papier mimo kontaktu z ogniem nie chce się palić.

               Uczniowie mieli okazję brać udział w licznych konkursach i quizach.  W bibliotece czekał nas test ze znajomości lektur oraz największych hitów muzycznych. W sali biologicznej młodzież mogła wykazać się znajomością ludzkiego ciała a w sali geograficznej czekał nas quiz krajoznawczy. Odważni, którzy brali udział w zabawie byli nagradzani w różny sposób.  Były pączusie, gadżety oraz „bony na  całodniowe niepytanie”.  Dziewczęta, które najlepiej rozwiązały Quiz geograficzny zostały nagrodzone 5 za aktywność oraz obietnicą, że we wrześniu już na pierwszych zajęciach z geografii ta ocena zostanie im wpisana do dziennika (jeśli oczywiście przyjdą do tej szkoły).

Młodzież uczestniczyła także w warsztatach teatralnych, które sprawiły wszystkim ogromną radość. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Monika Kowalczyk i p. Dorota Pawlik.

Ostatnie w minionym miesiącu wyjście miało miejsce 28 lutego. Odwiedziliśmy w tym dniu ZS nr 2, szkołę ze względu na rodzaj kształcenia potocznie nazywaną „Mechanikiem”. Już na wstępie młodzież została poinformowana o nowych kierunkach edukacyjnych, zasadach otrzymania stypendium i  możliwościach podjęcia pracy zawodowej po ukończeniu tejże szkoły. Następnie mogliśmy pod czujnym okiem naszej przewodniczki (i jednocześnie absolwentki SP nr 1) przyjrzeć się klasom oraz poznać  czym tak naprawdę zajmuje się młodzież na każdym z oferowanych kierunków.  W poszczególnych salach nasi uczniowie przysłuchiwali się krótkim opisom danego profilu oraz mogli wykazać się zdobytą wiedzą otrzymując jako nagrodę konkursowe fiszki, które po zakończeniu zwiedzania można było wymienić na niecodzienną nagrodę. Dwaj najaktywniejsi uczniowie naszej szkoły otrzymali powerbanka i termiczny kubek z logo ZS nr 2. Chętni mogli ponadto wypalić symbol szkoły na drewnianej deseczce, spróbować swoich sił we wkręcaniu na czas świec samochodowych oraz przyjrzeć się dokładnie pracy spawacza zakładając niezbędne zabezpieczenia w celu ochrony oczu.  

W sali ochrony środowiska zobaczyliśmy jak można wywołać „Ducha Mechanika”, jak zrobić wulkan z lawą i co trzeba uczynić aby powstała pasta do zębów dla słonia.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Monika Kowalczyk i p. Beata Joniak

Wszystkie te wizyty miały na celu zapoznanie młodzieży klas ósmych z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych na terenie Sanoka. Każda placówka kształcenia doskonale przygotowana była na spotkanie z nami. Zwiedzanie było pełne atrakcji. Każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie.

Tego rodzaju inicjatywy umożliwiają przyszłym absolwentom szkół podstawowych na własne oczy zobaczyć co do zaoferowania ma dana szkoła i czy jest to kierunek, który może się podobać. Poszerza to wiedzę i daje nadzieję na to, że nasi ósmoklasiści dokonają w najbliższej przyszłości właściwych wyborów.