Święto Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dzień 14 października jest datą upamiętniającą powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w 1773 r., co oznacza, iż w tym roku przypada 47 rocznica tego ważnego wydarzenia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli postanowili uczcić tę datę przygotowując niewielką akademię zawierającą m.in. historyczną wzmiankę o KEN, wierszyki dotyczące wartości edukacji w życiu każdego człowieka, taniec pt. „Taniec kwiatów” do utworu G. Lange zaprezentowany przez dziewczynki z grupy świetlicowej nr 8 oraz zagadki o nauczycielach naszej szkoły, które zadawali nasi pierwszoklasiści. Podczas akademii głos zabrał również Samorząd Uczniowski oraz Pani Dyrektor.

Niniejsza akademia powstała w celu uczczenia znaczenia i roli inicjatywy podjętej przez Komisję Edukacji Narodowej oraz pracy nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, którzy mają niezwykle ważną i szlachetną misję polegającą nie tylko na byciu ekspertem danego przedmiotu, ale również - a może przede wszystkim – byciu drogowskazem, powiernikiem, negocjatorem i przyjacielem dla dzieci i młodzieży, bowiem idąc za słowami B. Cage’a stwierdzić można, iż „Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci, stara się zobaczyć ich duszę”.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły niekończącego się zdrowia, dalszych osiągnięć i sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą oraz pomyślności w życiu osobistym. Dziękujemy za trud i poświęcenie włożone w edukację oraz wychowanie nowych pokoleń, za przewodnictwo w drodze do zdobywania wiedzy, odkrywania świata i samego siebie, a także kształtowania postaw. Życzymy również zadowolenia z pedagogicznej pracy, poczucia ważności wykonywanego zawodu i wdzięczności ze strony uczniów, z którymi dzielicie się wiedzą, doświadczeniem i dla których jesteście największym autorytetem.

Pragniemy również wspomnieć, że tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole był inny niż wcześniejsze. Inny, ponieważ w gronie pedagogicznym naszej szkoły zabrakło jednej niesamowitej nauczycielki - osoby o wielkiej charyzmie i sercu otwartym na drugiego człowieka, dlatego właśnie, w tym wyjątkowym dniu byli uczniowie Pani Ewy Żywot uczcili Jej pamięć recytując wiersz napisany specjalnie dla Niej.

Akademia powstała pod kierunkiem następujących nauczycieli: p. Katarzyny Józefek, p. Doroty Rudy, p. Moniki Śliwki-Warankiewicz, p. Emilii Kot oraz p. Pawła Szałajko, natomiast o dekorację zadbała p. Monika Kopczyk.