Październik Miesiącem Oszczędzania

październikZ pewnością nie wszyscy wiedzą, że październik jest miesiącem  oszczędzania. Słowo „oszczędzanie” kojarzy się najczęściej z oszczędzaniem pieniędzy, a skoro tak, to nasuwa się pytanie: co robić, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy? Nie ma wątpliwości, że aby zaoszczędzić pieniądze należy skupić się m.in. na oszczędzaniu wody i energii, a także nie przesadzać z zakupami. Wodę oszczędzać możemy wybierając prysznic zamiast wanny, zakręcając wodę podczas mycia zębów, uruchamiając tylko całkiem pełną pralkę i zmywarkę, a ci, którzy mają ogród mogą gromadzić w nim „deszczówkę”. Z kolei energię elektryczną oszczędzamy dzięki odłączeniu z użytku niepotrzebnych gadżetów, regularnemu czyszczeniu lodówki i zamrażarki, stosowaniu żarówek energooszczędnych oraz wyłączając światło wychodząc z pokoju dłużej niż na 5 minut. A jak zaoszczędzić na zakupach i jedzeniu? Przede wszystkim zakupy trzeba wcześniej dokładnie zaplanować i przygotować listę, płacić gotówką i zrezygnować z karty płatniczej (choć często wygoda wygrywa!) i pamiętać, że wysoka jakość nie musi być równoznaczna z wysoką ceną.

Oszczędzania można się nauczyć i właśnie po to, by z tym nie zwlekać październik określony został „miesiącem oszczędzania”. Z tego powodu Szkolne Koło Oszczędzania (SKO) reprezentowane przez p. Marię Mielecką przy współpracy z p. Katarzyną Józefek wykonało gazetkę ścienną, znajdującą się na holu głównym szkoły, zachęcającą do szeroko rozumianego oszczędzania. Być może barwne ilustracje, teksty, zachęty i monety spadające do różowej skarbonki świnki zwiększą w uczniach (a może i nauczycielach!) świadomość, iż październik oficjalnie uznany został miesiącem oszczędzania i warto poczynić w tym zakresie pewne kroki również w swoim życiu, do czego z całego serca zachęcamy!