Rok Korczakowski

Konferencja - "Rok Janusza Korczaka"

W ramach podsumowania Roku Korczakowskiego nasza szkoła 25 stycznia 2013 r. zorganizowała Miejską Konferencję „Nie ma dzieci – są ludzie”, którą patronatem objął pan dr Wojciech Blecharczyk Burmistrz Miasta Sanoka.

Czytaj więcej...

Konferencja - "Nie ma dzieci - są ludzie"

W ramach podsumowania Roku Korczakowskiego nasza szkoła 25 stycznia 2013 r. (piątek) organizuje Miejską Konferencję „Nie ma dzieci – są ludzie” pod patronatem Pana Wojciecha Blecharczyka Burmistrza Miasta Sanoka.

Program konferencji:

900 – 925  Rejestracja uczestników konferencji

miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sanoku ul. Podgórze

Czytaj więcej...

"Król Maciuś I" - przedstawienie

W ramach obchodów Roku Korczakowskiego dnia 14 listopada 2012r. w auli szkolnej odbyło się przedstawienie "Król Maciuś I" według książki Janusza Korczaka.

W inscenizacji wystąpili uczniowie klasy IIc przygotowani przez panie: Beatę Dańczyszyn i Marię Korzeniowską, oprawę plastyczną wykonały panie: Alina Statkiewicz i Maria Korzeniowska.

Czytaj więcej...

Gazetka "Pamiętnik Blumki"

Kontynuując prace w ramach obchodów Roku Korczakowskiego w holu szkoły zaprezentowano gazetkę „Pamiętnik Blumki”.

Inspiracją gazetki była książka Iwony Chmielewskiej pod tym samym tytułem. Autorka uchwyciła w niej idee Korczaka, ale też koloryt jego czasów i najważniejszego dla Starego Doktora miejsca – Domu Sierot. Mieszka w nim i opisuje go dziecięca narratorka, tytułowa Blumka. Przedstawia zdarzenia zwykłe i codzienne, ale znaczące, dowiadujemy się nie tylko o życiu w domu, ale i o przesłaniu Starego Doktora – o tym, jak kochać dziecko.

Z treścią książki zostaną zapoznane dzieci w czasie zajęć czytelniczych oraz świetlicy szkolnej.

Małgorzata Wojtoń

Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 20 czerwca 2012 r. w czytelni szkolnej w ramach obchodów Roku Korczakowskiego odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy konkursu czytali wybrane fragmenty książki J. Korczaka "Król Maciuś Pierwszy".

Jury w składzie : Maria Korzeniowska, Maria Polańska, Joanna Tasz i Małgorzata Wojtoń oceniało płynność, poprawność oraz własną interpretację czytanego tekstu. Uczniowie rywalizowali w przyjaznej atmosferze, wspierani przez publiczność – koleżanki i kolegów z klas 5 c i 6 d.

I miejsce zajęła Anatola Stabryła z klasy 4a

II miejsce – Izabela Szerszeń z 5c

III miejsce – Klaudia Januszczak z 4c

Uczennice te otrzymały nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Informację i zdjęcia przekazała pani Małgorzata Wojtoń.

Konkurs plastyczny

W ramach obchodów Roku Janusz Korczaka 05.06.2012 r. po uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły zostały ogłoszone przez p. dyrektor Lidię Mackiewicz-Adamską wyniki konkursu plastycznego- moja ilustracja do książki „Król Maciuś I”.

W konkursie brały udział prace stworzone przez uczniów kl. I-III, którzy wykazali się ogromną fantazją, pomysłowością oraz bogatym warsztatem.

Jury w składzie: p. Maria Korzeniowska, p. Alina Statkiewicz, p. Małgorzata Wojtoń oraz przewodnicząca – p. Beata Kunik wyłoniło spośród zebranych prac następujących laureatów:

Czytaj więcej...

Rok Korczakowski

2012 rok uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono

Rokiem Janusza Korczaka.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody Roku Korczakowskiego.

Plan obchodów Roku Janusza Korczaka

 

Lp.

Działanie

Przybliżony termin realizacji

Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej

1.

Apel inaugurujący rok 2012 – Rokiem Janusza Korczaka

Styczeń 2012

Maria Korzeniowska

Małgorzata Wojtoń

2.

Gazetka w szkolnym holu prezentująca sylwetkę J. Korczaka     i cytaty z jego utworów

Styczeń-Grudzień 2012

Maria Korzeniowska

Małgorzata Wojtoń

Alina Statkiewicz

3.

Referat dla rodziców zapoznający z ideą Roku Korczakowskiego

Styczeń 2012 –spotkania z rodzicami

Maria Polańska

Joanna Tasz

4.

Lekcje wychowawcze o tematyce propagującej idee zawarte w twórczości  J. Korczaka w powiązaniu z wychowaniem w rodzinie i szkole

Styczeń – grudzień 2012

Wychowawcy klas I-VI

5.

Cykl spotkań popularyzujących twórczość        J. Korczaka dla dzieci(czytanie fragmentów książek)

Luty -Listopad  2012

Zespół odpowiedzialny za obchody

6.

Projekcja filmu „Król Maciuś I” dla klas I – IV.

Marzec-Kwiecień 2012

Maria Korzeniowska

Magdalena Sałaciak

7.

Projekcja filmu A. Wajdy „Korczak” dla klas V –VI.

Marzec-Kwiecień 2012

Joanna Tasz

8.

Artykuł w gazetce „Jesteśmy rodzicami”

(prawa dziecka)

Kwiecień 2012

Maria Korzeniowska

Małgorzata Wojtoń

 

 

 

 

10.

Konkurs plastyczny połączony z wernisażem wyróżnionych prac:

Ilustracje do książki „Król Maciuś I” (kl. I – III) lub innych utworów Korczaka (kl. IV – VI)

 

Maj 2012

Alina Statkiewicz

Małgorzata Chrobak

11,

Konkurs pięknego czytania dla klas IV-VI „Korczak dzieciom”

Czerwiec 2012

Maria Korzeniowska

Małgorzata Wojtoń

12.

Prezentacja multimedialna – sylwetka

J. Korczaka.

Wrzesień 2012

Zespół odpowiedzialny za obchody we współpracy z MBP

13.

„Sejmik Dziecięcy”  - impreza biblioteczna

Październik-Listopad 2012

Zespół odpowiedzialny za obchody we współpracy z MBP

14.

Przedstawienie  na podstawie „Króla Maciusia” J. Korczaka

Listopad 2012

Maria Korzeniowska

Beata Dańczyszyn

15.

Podsumowanie Roku Korczakowskiego

Grudzień 2012

Zespół odpowiedzialny za obchody

 

 

Inauguracja odbyła się w styczniu uroczystym apelem, na którym została przybliżona postać tego wielkiego człowieka..

Janusz Korczak żył w czasach pierwszej i drugiej wojny światowej.

Całe swoje życie poświęcił dzieciom – zasłynął z wielkiej miłości i przyjaźni

do nich. Był pierwszym dorosłym, który walczył o prawa najmłodszych.

Z myślą o nich założył „Dom Sierot”, w którym schronienie znalazły dzieci żydowskie.  To właśnie dla nich, podczas drugiej wojny światowej poświęcił własne życie.

Lekarzem był z zawodu, nauczycielem z powołania, a pisarzem z zamiłowania.  Napisał m.in. znaną Wam z pewnością powieść „Król Maciuś Pierwszy”. Najważniejsze jest jednak to, że był wzorem wspaniałego człowieka, który nie tylko umiał pięknie pisać o miłości i o tym, że należy pomagać słabszym, ale potrafił te wartości stosować we własnym życiu!

Krótkie informacje o życiu i twórczości Janusza Korczaka  zebrano i przedstawiono na gazetce w holu szkolnym.

Wychowawcy klas na zebraniach  poinformowali rodziców o idei Roku Korczakowskiego i zaplanowanych w naszej szkole działaniach (lekcje wychowawcze, głośne czytanie utworów, wystawy, konkursy).

Od stycznia odbywają się lekcje wychowawcze o tematyce propagującej twórczość Korczaka w powiązaniu z wychowaniem w rodzinie i szkole.

W bibliotece szkolnej prowadzony jest cykl spotkań, na których czytana jest wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i ich ukochanym opiekunie – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Autorem książki „Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku” jest współczesna pisarka dla dzieci i młodzieży Beata Ostrowicka.

Uczniowie podzielili się swoimi refleksjami na temat przeczytanej ksiązki :

- „Janusz Korczak był bardzo miłym człowiekiem. Opiekował się sierotami i bawił się z nimi. Szanował każde dziecko i każde jego zdanie. Zginął z dziećmi w obozie w czasie II wojny światowej” – ucz. klasy III

- „…Wzruszająca historia o bezdomnych sierotach. Zostały przyjęte do Domu Sierot. Dostały tam drugą szansę. Opiekun był im całkowicie oddany. On i opiekunka byli dla nich jak mama i tata” -  ucz. klasy III

- „Książka „Jest taka historia” to wzruszająca opowieść o warszawskim Domu Sierot, w której umieszczone są fragmenty z prawdziwego życia babci Frani. Czasami było śmiesznie ale też smutno. Polecam”  -  ucz. klasy III

- „Bardzo miło było mi słuchać historii o domu dziecka. Janusz Korczak

Był to wspaniały człowiek dlatego, że kochał dzieci i uważał je jako dorosłych ludzi. Pamiętajmy bądźmy zawsze bardzo uczynni”.  - ucz. klasy III

- „Pan Janusz Korczak to świetny lekarz i pedagog. Bardzo przykro, że losy tych dzieci skończyły się bardzo strasznie. Wielka szkoda, że te dzieci nie mogą uczestniczyć z nami na lekcji, grać w piłkę i bawić się. Jest mi bardzo smutno”  - ucz. klasy III

- „Myślę, że ta książka jest smutna i tragiczna. Opowiada o smutnym życiu dzieci, które są w sierocińcu. Opiekowali się nimi jak własnymi dziećmi doktor Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska… Korczak powiedział, że dzieci są jak dorośli…  Tę książkę powinni wszyscy przeczytać”   -  ucz. klasy V

- „Myślę, że ta książka o Januszu Korczaku jest ciekawa i opisuje bardzo dobrego człowieka. Opiekował się dziećmi z domu dziecka. Dzieci wybierały sobie zajęcia jakie będą robić w ciągu dnia: obieranie ziemniaków, pomoc w kotłowni itp…  Były tam zwierzęta: kot, pies i papuga… Janusz Korczak nie bił dzieci, ani nawet nie krzyczał. Dzieci bardzo go kochały i nie sprawiały mu kłopotów”  -  ucz. klasy V

- „Moim zdaniem ta książka była dziwna a zarazem fajna. Frania była w sierocińcu, gdzie jej było źle. Potem trafiła do Domu Sierot, który w inny sposób prowadził Janusz Korczak. Myślę, że jego poglądy – nie ma dzieci, są ludzie – są właściwą oceną młodych ludzi. Myślę, że w każdym sierocińcu dzieci powinny być traktowane tak jak w sierocińcu J. Korczaka. W końcu dobre traktowanie wynagradza im złe życie. Przysłowie „dzieci i ryby głosu nie mają” jest niewłaściwe. Janusz Korczak bez wątpienia nie stosował się do tego przysłowia. Był dobrym człowiekiem – zasługuje aby rok 2012 był  Rokiem Korczakowskim”   -  ucz. klasy V.

 

16.05.2012r  w SDK  odbyła się projekcja filmu „Król Maciuś I”, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli.

W tym samym dniu uczniowie klas IV-VI obejrzeli film A. Wajdy pt. „Korczak”.

 

Ogłoszony został konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III  Moja ilustracja do książki „Król Maciuś I”. Szczegóły konkursu zostały podane w regulaminie i przekazane wychowawcom klas przez organizatorkę p. Alinę Statkiewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi początkiem czerwca 2012 r. Ze złożonych prac zostanie zorganizowana wystawa.