Światowy Dzień Pluszowego Misia

W ostatni listopadowy piątek w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W holu koło biblioteki przy wtórach piosenki „Jadą, jadą misie” zebrały się dzieci z klas pierwszych oraz przedstawiciele klas drugich i  trzecich.  Gościem honorowym była pani dyrektor Maria Korżyk, która przeczytała wzruszającą historię  pt. „Stary, zielony miś”.

Czytaj więcej...

Listopadowe wieczorki literackie Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów „Smakosz Literacki”

Jako że 18 listopada odbyła się miejska uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin profesora Mariana Pankowskiego / ur. 9XI 1919 w Sanoku/ – pisarza, wykładowcy Universite Libre de Bruxelles, Honorowego Obywatela Sanoka, nie można było tego wydarzenia pominąć na wieczorku dla młodzieży 22 listopada. Tym bardziej było to zobowiązujące, że  biblioteka Gimnazjum nr 1 była inicjatorem i  przez 11 lat organizatorem międzyszkolnego/rejonowego konkursu recytatorskiego popularyzującego dorobek literacki regionu, w tym trzech twórców związanych z Sanokiem: Mariana Pankowskiego, Janusza Szubera i Kalmana Segala.

Czytaj więcej...

„O MNIE, O TOBIE, O NAS - POCZYTAJMY SOBIE MAMO/TATO/BABCIU/DZIADKU”

Stowarzyszenie Oczytanych Małolatów ma dwuczłonową nazwę – jest jeszcze „Smakosz Literacki” i jest to ukłon w stronę Czytelników w każdym wieku, bo nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, by polubić czytanie:) Na wieczorku 25.10.2019 uznaliśmy, że dobrze byłoby zareklamować książki, które świetnie nadają się do tego, by wkręcać w czytanie wszystkich członków rodziny – tym razem nasz wybór padł na autorkę Barbarę Kosmowską. Pisze dla młodych i dorosłych Czytelników, mistrzyni psychologicznych portretów osób w różnym wieku uwikłanych w niełatwą codzienność.

Czytaj więcej...

POCHWAŁA CZYTANIA WEDŁUG NOBLISTKI OLGI TOKARCZUK

P1010002(…) „Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia- siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Przeżuwać długie zdania, smakować ich sens, odkrywać nagle w mgnieniu sens głębszy, zdumiewać się nim i pozwalać sobie zastygać z oczami wklejonymi w prostokąt szyby. Herbata stygnie w delikatnej filiżance, nad jej powierzchnią unosi się koronkowy dymek, który znika w powietrzu, zostawiając ledwie uchwytny zapach. Sznureczki liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat jest przez to odkryty i bezpieczny. Okruszki ciasta wysypują się na serwetę, zęby dzwonią leciutko o porcelanę. W ustach zbiera się ślina, bo mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata” (…)

Czytaj więcej...

Wakacyjno- wrześniowy przegląd kulturalny Stowarzyszenia Oczytanych Małolatów „Smakosz Literacki”

W ramach szkolno- środowiskowej działalności Stowarzyszenia odbyło się 9 wakacyjnych dyżurów biblioteki /w każdą środę/, zarejestrowano 75 odwiedzin i 356 wypożyczeń. Zgodnie z obietnicą informujemy, że rozstrzygnięty został konkurs o tytuł „Wakacyjnego Pożeracza Książek” – ten wielce zaszczytny tytuł wraz z torcikiem, podobnym do logo Stowarzyszenia, powędrował do PaniPedagog Eweliny Wójcik … Gratulacje :)

Czytaj więcej...